پنجره های شیشه ای را چگونه تمییز کنیم ؟

مطمئنا یکی از دغدغه های مهم برای زیبا نشان دادن  هر خانه یا محلی تمییز کردن و برق انداختن پنجره ها مخصوصا پنجره های شیشه ای است. امروز در رسانه مهرورزی به بررسی کمی تخصصی در رابطه با مواد و محلول هایی که برای این کار مناسب هستند و همچنین روش های صحیح  این کار ساده میپردازیم.

 در این مقاله سعی شده است تا حد امکان از مواد و وسایل ای استفاده شود که در هر خانه ای به راحتی یافت می شود. کلیه مواد و وسایل به کار رفته بی ضرر هستند و نمیتوانند برای کودک یا شخصی خطر آفرین باشند. همچنین چند راهکار یا شاید بهتر است بگوییم ترفند هم در این مقاله برای حصول بهترین نتیجه ذکر می شود که امید است مورد توجه و استفاده قرار بگیرید.

تجهیزات و مواد مورد نیاز:

 1. روزنامه یا کاغذ کاهی
 2. دستمال یا اسفنج
 3. سرکه سفید( سرکه نقطیر شده که محلولی از آب و اسید استیک است)
 4. آب
 5. آرد ذرت
 6. سطل و بطری آب افشان

مراحل

 • فضای اطراف شیشه و فریم ها را برای تمییز کردن آماده کنید:

قبل از هر کاری شما بایست گرد و خاک ها و سایر لکه ها را از فریم ها و فضای اطراف شیشه و پنجره پاک کنید تا هنگام استفاده از سرکه و یا سایر موارد باعث کثیفی و یا لکه دار شدن مجدد شیشه ها نشوید. اگر وسایل تزئیناتی  و یا اشیائی اطراف پنجره است آن ها را بر دارید تا باعث افتادن و صدمه دیدنشان نشوید.

 •  محلول خود را برای تمیز کردن شیشه آماده کنید:

حال زمان آن رسیده است که محلول را برای پاک کردن تهیه کنید، برای این منظور ¼ پیمانه سرکۀ سفید، ۱ قاشق غذاخوری آرد ذرت، ½ ۱ فنجان آب  و یک بطری آب فشان. تمامی این مواد را داخل یک سطل کوچک ریخته و خوب مخلوط کنید. (البته شما اگر آرد ذرت نداشتید هم می توانید با نیم لیتر  سرکه سفید و یک لیتر آب هم محلول مشابهی تهیه کنید.) مواد مخلوط شده را داخل یک آب افشان بریزید.

 •  محلول را با آب افشان بر روی سطح شیشه اسپری کنید:

و حال نوبت آن رسیده است که از روزنامه یا دستمال خود استفاده کنید. بهتریم وسیله یک عدد روزنامه است که  روزنامه یا کاغذ کاهی به خاطر ویژگی آن ها در جذب آب و تمییز کردنشان توصیه می شوند. هر چند یک دستمال با بافت ریز که پرز نمی دهد هم می تواند مناسب باشد.

 •  محلول را از روی شیشه پاک و خشک کنید:

محلولی که اسپری کرده اید را با استفاده از روزنامه یا دستمال مناسب خود پاک کنید. در این مرحله توصیه می شود یکی از دو سمت یا سطح شیشه را عمودی و سطح دیگر را عفقی تمییز کنید. در این صورت اگر لکه ای یا جای دستمالی بر روی شیشه باقی ماند به راحتی متوجه میشوید از کدام طرف شیشه است.

 

ترفند:  هنگام تمیز کردن شیشه یکی از دو سمت یا سطح شیشه را عمودی و سطح دیگر را افقی تمییز کنید. در این صورت اگر لکه ای یا جای دستمالی بر روی شیشه باقی ماند به راحتی متوجه می شوید از کدام طرف شیشه است.

 

نکته هاو توصیه ها:

 1. سرکه به خاطر داشتن خاصیت اسیدی علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن جرم ها و لکه ها می شود در برق انداختن شیشه ها مناسب است
 2. انواع صابون و مایع ظرف شویی یه خاطر بر جای گذاشتن لکه توصیه نمی شوند
 3. اگر قرار است چندین پنجره را تمییز کنید به ترتیب محلول اسپری کرده و جلو روید
 4. در زیر نور شدید خورشید شیشه ها را تمییز نکنید چرا که باعث میشوند خیلی سریع محلول خشک شود و جایش باقی بماند

copyright 2014-2016 - www.zeez.ir